28
sie
Jak działają nanoimpregnaty?
by cs@chemia24.pl
/ 0 Comment
Potrzebujesz Pomocy Zadzwoń 513 818 967
tel: (+48) 513 818 967
pn.- pt. 8:00 do 18:00, sb. 9:00 do 15:00
Nanotechnologia, czyli dziedzina nauki, dzięki której powstały tak często stosowane dziś nanoimpregnaty, umożliwia nam doskonałe zabezpieczenie powierzchni przed zabrudzeniami czy przed działaniem wilgoci. Kiedyś nanoimpregnaty były stosowane w laboratoriach, m.in. NASA, dziś technologia ta jest już ogólnie dostępna i każdy może korzystać z jej dobrodziejstw we własnym domu. W dzisiejszym wpisie na blogu naszego sklepu internetowego z profesjonalną chemią i środkami czystości poświęcimy im trochę więcej miejsca. Napiszemy jak działają nanoimpregnaty i do jakich celów są najczęściej obecnie stosowane.
Skuteczność nanoimpregnacji w zabezpieczaniu powierzchni przedmiotów przed działaniem wilgoci i przed zabrudzeniami bierze się stąd, że tego rodzaju preparaty działają na poziomie atomów, tzn. przenikają w głąb ochranianego materiału. Każda powierzchnia na poziomie atomowym jest bowiem porowata, nanoimpregnaty to wykorzystują i przedostają się w głąb porów skutecznie blokując do nich dostęp brudowi czy wilgoci. Dodatkowo skutecznie działają także na powierzchni. Można to zauważyć skraplając wodę na pokrytą nanoimpregnatem powierzchnie. Woda na niej nie pozostanie, tylko od razu zacznie z niej spływać.
Porównując, klasyczne impregnaty tworzą na powierzchni chronionego materiału mechaniczną barierę w postaci cienkiej warstwy widocznego i wyczuwalnego dotykiem materiału izolującego. Taka warstwa ochronna, w zależności od rodzaju chronionej powierzchni, nie zawsze idealnie przywierała i często ochrona materiału wiązała się z pogorszeniem jego estetyki.
Nanoimpregnaty w XXI wieku są już stosowane bardzo często w życiu codziennym. Jednym z najczęściej obecnie stosowanych ich rodzajów są nanoimpregnaty do odzieży i butów, które chronią je przed niechcianymi zabrudzeniami oraz przed przemakaniem i negatywnym działaniem deszczu i śniegu. Tego typu zabezpieczenia można także stosować do odzieży skórzanej oraz do odzieży sportowej. Nawet jednorazowe zastosowanie nanoimpregnatu do odzieży wierzchniej czy do obuwia pozwoli na ich bardzo dobre zabezpieczenie przez zawilgoceniem, czy powstawaniem trudnych potem do usunięcia plam i przebarwień.
Metoda ta jest także bardzo często stosowana do zabezpieczania tapicerki. Nanoimpregnaty do tapicerki samochodowej oraz nanoimpregnaty do mebli tapicerowanych umożliwiają bardzo dobre zabezpieczenie tego typu elementów i sprawiają, że ich czyszczenie nie będzie już nigdy tak bardzo trudne. Powłoki hydrofobowe, które są tworzone przez nanoimpregnaty, mogą także skutecznie zabezpieczyć inne elementy samochodu. Preparaty te są stosowane do zabezpieczania powierzchni niemal wszystkich elementów samochodów, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Chronią one nie tylko przed brudem, ale także przed powstawaniem mikrouszkodzeń.
Nanoimpregnaty powinny być także stosowane w pomieszczeniach domowych np. do zabezpieczania materiałów przed powstawaniem na nich pod wpływem wilgoci brzydkich plam. Warto np. zastosować nanoimpregnacji w łazienkach do ochrony lustra, czy kabiny prysznicowej. Ochronią one te materiały przed korozją i matowieniem szkła oraz przed osadzaniem się na ochranianych materiałach kamienia oraz osadów z mydła.
.