04
wrz
Na czym polega zjawisko hydrofobizacji?
by cs@chemia24.pl
/ 0 Comment
Potrzebujesz Pomocy Zadzwoń 513 818 967
tel: (+48) 513 818 967
pn.- pt. 8:00 do 18:00, sb. 9:00 do 15:00
Woda jest bardzo ważną substancją, która sprawia, że może istnieć życie na ziemi. Jednocześnie jednak woda może mieć także działanie destrukcyjne, które polega na niszczeniu różnego rodzaju materiałów, które człowiek wykorzystuje do stawiania budynków, czy na osłabianiu naszej widoczności podczas prowadzenia samochodu w trakcie deszczowej pogody. I w jednym i w drugim przypadku, żeby zapobiec negatywnemu działaniu wody, można zastosować specjalne preparaty, które zawierają w składzie substancje chemiczne o właściwościach hydrofobowych, czyli takich, które powodują odpychanie wody. W naszym dzisiejszym wpisie na blogu dokładnie opiszemy, co to jest zjawisko hydrofobizacji oraz w jaki sposób można je zastosować w praktyce.
Zjawisko hydrofobizacji jest wykorzystywane nie tylko przez człowieka, ale występuje także w naturze. „Umiejętność” odpychania od siebie wody dzięki posiadaniu odpowiedniej powierzchni posiada np. wiele rodzajów roślin. Spadająca na ich liście woda deszczowa nie wsiąka głębiej, tylko się skrapla na powierzchni i szybko z niej spływa. Człowiek zauważył taką właściwość u roślin już wieki temu i próbował ją naśladować.
Dziś proces hydrofobizacji, czyli odpychania od powierzchni materiału wody, jest wykorzystywany przede wszystkim w ochronie stosowanych do stawiania budynków materiałów kamieniarskich. Zdecydowana większość stosowanych w budownictwie kamieni naturalnych wykazuje niestety właściwości hydrofilowe, tzn. że są one podatne i zdolne do wchłaniania wody. Naniesienie na kamień preparatów do hydrofobizacji kamienia zapobiega tym procesom poprzez utworzenie na powierzchni materiału specjalnej powłoki, która uniemożliwia przenikanie w głąb materiału, wody. Warto bowiem wiedzieć, że woda deszczowa jest jednym z najbardziej destrukcyjnych czynników dla architektury kamieniarskiej. Impregnacja tworzących tego typu obiekty kamieni wpływa na trwałość budowli i zapobiega w przyszłości konieczności dokonywania renowacji budynków.
Także w naszym sklepie internetowym dostępnych jest wiele rodzajów środków do hydrofobizacji kamieni. Poszczególne rodzaje preparatów są przeznaczone do ochrony innych gatunków kamienia. Najczęściej kupowane przez naszych klientów są preparaty do hydrofobizacji wapieni oraz preparaty do hydrofobizacji piaskowca.
Inną możliwością zastosowania zjawiska hydrofobizacji jest ochrona szkła, przede wszystkim szyb w samochodach oraz elementów szklanych, które są stosowane w łazienkach. Zaimpregnowanie szkła preparatem powodującym hydrofobizację skutkuje zapobieganiem powstawaniu na szkle trudnych do usunięcia zabrudzeń. Na szybach samochodowych zabrudzenia te są efektem działania wody deszczowej, natomiast zabrudzenia, które powstają na szklanych elementach w łazience, spowodowane są działaniem wody z kranu. Zarówno woda deszczowa, jak i woda z kranu zawiera w składzie wiele rodzajów związków mineralnych, m.in. magnezu i wapnia. Jeżeli opadająca na szkło woda zostanie szybko zmyta, na szybie nie pozostanie po niej żaden ślad. Jeżeli jednak pozwolimy na to, żeby mogła swobodnie odparować, na szkle pozostaną widoczne zacieki i białe ślady, które potem są trudne do doczyszczenia. Impregnacja szkła umożliwia nadanie mu właściwości hydrofobowych, które będą powodowały samoczynne spływanie z niego kropli wody. W naszej ofercie znajdziesz m.in. preparaty do hydrofobizacji szkła Nanostone Glass.
Zjawisko hydrofobizacji wykorzystywane jest także często do ochrony materiałów tekstylnych, przede wszystkim ubrań. Impregnacja niektórych rodzajów ubrań powoduje taki sam efekt jak impregnacja szkła. Padający na nie deszcz nie będzie wsiąkał głębiej w zabezpieczony w ten sposób materiał, tylko będzie z niego spływał.
.